Zlepšení se ve FL Studiu

Obecné dotazy k ovládání a používání FL Studia a řešení problémů s FL Studiem
bambini di praga
Oblíbené žánry:
Trap, Glitch Hop, EDM

Zlepšení se ve FL Studiu

Napsal: 14 led 2018 20:54 Příspěvek

Ahoj,
nejsem moc zkušený ve FL Studiu, ale rád bych byl. A zároveň fakt netuším, jak se zlepšit.
Někdy mě napadne nějaká fakt dobrá melodie, ale když se o něco pokusím, zbyde z toho akorát trash, co se nedá moc poslouchat.

Neporadil by mi někdo, jak se nějak zlepšit? Vím, že to zní asi hodně obecně, ale budu rád za každou radu.

P.S.: Neznáte třeba nějaký sever, kde lidi postujou svoje projekty, které se pak dají stáhnout? Že bych se na něj podíval, rozebral si to atd.

Díky moc!
¯\(ツ)/¯

pan DJ
Problem ludi je, ze chcu vediet vsetko naraz. Aj keby si mal pristup k tym najlepsim tutorialom na svete neznamena to, ze ty budes lepsi vdaka ich pozeraniu. Mam naopak skusenost, ze ludia, ktory az prilis vela casu venuju tomuto zdroju informacii potom nevedia co robia, pretoze len kopiruju postupy, ktorym vsak vobec nerozumeju.

To v podstate plati aj v postupe, ktory si popisal "reverse engineering" neakeho ineho projektu. Bez znalosti ti bude projekt niekoho ineho na nic, nehovoriac, ze kazdy clovek ma iny pristup k problemom co odzrkadluje jeho projekt. Na kazdy problem je vela moznosti rieseni a dany projekt ti bude ponukat len jedno riesenie.

Mam pre teba jednu zlu spravu. Melodia co ti znie v hlave bude takto zniet vzdy len v tvojej hlave. Nedokazes ju nikdy preniset dokonale do realu, pretoze niekedy ani sam nevies ako ti v hlave ta melodia naozaj hraje (myslim komplexne vratane toho aky nastroj ti hlave naozaj znie - taky mozno ani nikdy ako nastroj nezozenies :P, dynamika, stage ).

Tvroba muziky na pocitaci nie je len o motive, notach a kompozicii. Su tu dalsie apsekty, ktore clovek musi zvladat a je ich dost. Moja rada je pomaly dalej zajdes 8) . Skusat a skusat a zsa len skusat. venovat tomu casu kolko treba a hlavne nechciet dokonaly vysledok za jeden den. Zizsti si vsetko ohladom zanru hudby, ktory by si chcel produkovat a urcite nezabudni v spojeni s tymto zanrom hladat informacie a principy (nie kopirovat postupy) ako to cele upravit (kompozicia,mix a master) aby to znelo ako chces ty.

bambini di praga
Oblíbené žánry:
Trap, Glitch Hop, EDM
Díky za odpověď, ale jako stále moc nechápu jak na to. Nevím moc ani kde začít.

Postahovat si samply kicku, snaru, atd.? Nebo pluginy? Už jen za FL Studio jsem dal 1000 Kč, je vůbec možné, abych bez nějakých pořádných pluginů udělal nějakou pořádnou sklatbu?

Předem díky.
¯\(ツ)/¯

produkční superstar
Oblíbené žánry:
UK Hardcore, Hands UP, Hardstyle, Trance, Italo...
Co to máš za FL za litr? :shock: :shock: Tvůj dotaz pramení z absolutní neznalosti. Co to je pořádný sample, pořádný plugy? Jestli s ničím neumíš dělat, pak pro tebe neexistuje nic pořádnýho.

pan DJ
Hmm.....manuál a tutoriály mlčí?

P.

pan DJ
No tak exisutje nielko edicii flstudio a podla vsetkeho mas asi tu najnizsiu fruity edition (89eur co je vsak urcite viac ako 1000 korun), ktorej chyba par funkcii a niekolko zaujimavych efektov (napr. Maximus) porovnanie jednotlivych edicii https://www.image-line.com/flstudio-feature-comparison/.

Znamena, ze sa musis poobhladnut po dalsich "externych" nastrojov/efektoch, kedze si chcel usetrit. Prepokladam teda, ze neplanujes dalsiu investiciu a musis si vystacit s free ponukou (sample, samplery, syntaky, efekty).

Ako zaciatcnik si musis najprv urcit priority, napisat zoznam toho co by si mal vediet a v akom poradi sa tomu budes venovat.

1. Zakladne ovladanie flstudia - paterny, piano roll, mixer atd. Skusat, ked je problem existuje Google, ale vzdy hladat sposob iba ak potrebujes a nevies si uz poradit.

2. Nastroje - zakladna vec, kde podla toho aky zaner chces robit tak take nastroje vyhladas a ucis sa ako s tym vsetkym pracovat. Ak chces ist cestou elektornickej hudby tak pozhnanat neake free syntaky. Odporucam Synth1 pretoze je to dobry zaciarok a je mozne k nemu najst tisice uzivatelskych presetov https://www.kvraudio.com/product/synth1-by-ichiro-toda. Osobne co sa tyka free nastrojov odporucam Zebrallete http://www.kvraudio.com/product/zebralette-by-u-he/details, ktory na to ze to je syntak s 1 osc dokaze divy. Bohuzial neexistuje tolko uzivatlekych presetov a tu nastupuje Sound design co je kategoria sama o sebe. Ak vsak chces byt originalny a mat unikatne nastroje a zvuky je sound design nevyhnutnost. Oba spomenute su vhodne na akykovek styl jediny limit je uzivatel.

3. Mix. Dalsia komplexna zalezitost a velmi dolezita. Je to prilis komplexne nato aby to bolo mozne popisat v kratkosti.

4. Mastering - finalny krok, ktorym doladujes detaily a finalny zvuk.

Ja sam som po neakych viac nez 20tich rokoch prace s "muzikou" niekde strateny v bode 2 a 3 a niekedy mam problem aj s bodom 1 :lol: . Mastering je u mna neexistujuci tam som este nestihol dojst. Nespomenul som este dalsie zakladne veci a to znalosti hudibnej teorie, kompozicia a podobne, ale kedze ti znie nieco v hlave tak by si mal vediet ako to "prepisat" do reality. Flstudio pouzivam od verzie 1 vtedy zname len ako fruityloops, a nevedelo to skoro nic :lol: a stale viem o tom prd.

bambini di praga
Oblíbené žánry:
Trap, Glitch Hop, EDM
Děkuji moc, TrojakEW!
Pomohl jsi mi tisíckrát víc, než povýšené komentáře pánů před tebou (opravdu jste si to mohli odpustit nebo se alespoň nechovat tak, že vše víte). Ještě jednou díky ;)
¯\(ツ)/¯

produkční superstar
Oblíbené žánry:
UK Hardcore, Hands UP, Hardstyle, Trance, Italo...
Co to je povýšený komentář? To že mám pravdu? TrojakEW ti zde vypsal v kostce, co je obecně známo a troufnu si říct, že ti to jde stejne k ničemu a nepomůže ti to. Jestli jsi uplný začátečník, začni videotutošama. To bych považoval za 1., co tě napadne a až co ti nebude jasný, se tu zeptáš.

pan DJ
2AdoskaCZ: Hmm - každý máme právo na názor. Ale opravdu bys neměl ve své reakci používat formulace o povýšenosti, když se tě zeptám na znalosti manuálu. De-facto jsi tím řekl, žes ho ani neviděl (alespoň mi to tak přijde). A to je problém prakticky všech těch, kteří k věci přistupují stejně jako ty. Než by strávili čas seznamováním se v daném případě se SW "od píky", tak hned hledají materiál ideálně na stříbrném podnose.

Sleduju tenhle trend už pěknou řádku let a je mi z toho smutno.

Každopádně si prakticky tu samou dobu tak trochu zakládám na tom, že mě všichni takoví mají za arogantního povýšence - to je docela dobře možné, ale fakt je ten, že se neumí poprat ani se základními a triviálními věcmi, což je docela sranda pak sledovat.

Ať tak nebo tak, držím palce - je to tvůj boj. Třeba se jako pár výjimek nad věc povzneseš, zapracuješ na tom a vbrzku se budeš prezentovat ucházející muzikou - upřímně bych ti to přál, sám s tím víc než zápasím.

P.

kvalitní produkce
K tým poriadnym samplom a poriadnym pluginom by som dodal len toľko :
Jednou z chýb ktorých sa nie len začiatočník môže dopustiť, je hľadať problém nie tam, kde naozaj je. Pre začiatočníka ma fls samplov a pluginov viac než dosť.

bambini di praga
Oblíbené žánry:
Trap, Glitch Hop, EDM
OK, omlouvám se za nejspíš špatné obvinění. Podívejte, základy vpohodě zvládám. Mám asi 20 dem (demo), ale problém je v tom, že když poslouchám různě písničky na internetu, mají mnohem vyšší kvalitu. A v podstatě já moc nevím, jak jí dosáhnout. Tutoriály hledám, ale zaprvé ne vždy všemu porozumím a zadruhé nenacházím uplně kvalitní tutoriály. Vždy najdu jen buďto tutoriál ná uplné základy, což zvládám dejme tomu dobře anebo tutoriál na konkrétní věc. Anebo třeba vůbec tutoriál nenajdu na tu věc, co hledám.

Nejspíš jsem špatně popsal moji úroveň. To, co tak pěkně popsal TrojakEW už jsem docela věděl déle.

Zkrátka, tak se věc má a ještě jednou se omlouvám: BTR a pavlii.
¯\(ツ)/¯

pan DJ
V pohodě - mohlo to dopadnout i hůř. Já chápu, kam míříš a co hledáš, ale.to se právě jmenuje "know-how" a o to se moc lidí dělit nebude. A navíc je to opravdu silně individuální (viz tvoje poznámka, že "...najdu třeba jen konkrétní věc..."), protože zobecnit to nejde. Příklad: jak funguje kompresor všichni víme. Jak se pomocí něj udělá nějaká zajímavá finta třeba najdeš jako konkrétní tutoriál. Ale jak se použije tady, tam a jinde - to už nenajdeš. Z výše popsaných důvodů.

Vše to je o praxi s mixem a o citu. První věc je naučitelná (a vlastně se jinak ani nezíská) a druhá je hlavně "umělecká", takže někdo má víc a někdo míň. Obě věci vytváří charakter a řekněme kvalitu skladeb.

Takže pracovat, pracovat a pracovat. A klidně se poučit ze zlomků těch tutriálů, co se dají najít. Experimentovat, hledat vlastní cesty. V tom to celé je.

P.

bambini di praga
Oblíbené žánry:
Trap, Glitch Hop, EDM
Dobře, děkuji mnohokrát za pomoc a ještě jednou se omluvám (měl jsem zrovna asi špatnou náladu nebo co).
¯\(ツ)/¯

bambini di praga
Oblíbené žánry:
Vse, v cem si usi libuji
Ahoj, nectu prispevky a mozna tu uz neco podobneho zaznelo. Moje doporuceni je pokracovat s tim co mas... ono je nejdulezitejsi si uvedomit, jestli se tomu chci venovat a jak casto, tedy pokud ti v tom nic nebrani (me jeste stale brani hrani her a toto oduvodnuji financnim nedostatkem = lenost) :D, anebo casove (skola, krouzky a dalsi blbosti). Lepsit se vsak budes, ikdyz na to nebudes mit extra vhodne prostredky/podminky, ale pouze pokud se tomu budes ochotne venovat (zalezi kolik casu stravis studiem, tim zaroven urcis kvantitativni prubeh). Vyhledavej a studuj si veci a narazis na nove, tim se zlepsis jeste vic. Ochota je zaklad a opak toho je chtit song pouhym pomyslenim.

Zpět na