QUO stage panner

Dotazy k pluginům v FL Studiu a k externím pluginům (efekty, syntetizéry)
pan DJ

QUO stage panner

Napsal: 11 led 2018 20:50 Příspěvek

Takze posledne dni pracujem na tomto

Obrázek

Je to jednoduchy effekt, ktory za pomoci mid-side magie v kombinacii s opozdenim zvuku snazi umiestnit zvuk v priestore. Simuluje umiestnenie "close" mono mikrofonu a "far" stereo microfonu v priestore. Umoznuje stereo panning (nie stereo balance ako to je vo vacsine pluginou a v samotnom DAW) za pomocu xy padu, konverziu stereo singalu na mono ako aj mono signalu na stereo.

Momentalne mam implementovanee tieto funckie, ktore vytvaraju iluziu priestoru:
1. Proximity efekt - zvysenie bassov priblizenim sa k close mikrofonu. Tuto funckiu nebude mozne vypnut, kedze vychadza z algoriumtu pouziteho pre zakladny 3d panning.
2. Air resistance - absorbcia hornych frekvencii vzduchom. Bude mozne vypnut.
3. Haas effekt - vyvoterny pomocu 2x cross delay. Je mozne vypnut a zapnut.
4. Early reflection - prvotny odraz zvuku v pociatocnej faze, modelovany na zaklade stereo informacii v samotnom zdrojovom zvuku. Ak je vstup mono je mozne ho simulovat pomocou integrovaneho Haas efektu. Je mozne vypnut a zapnut.
5. ITD - casovy rozdiel zvuku medzi lavym a pravym uchom, na zaklade vzdialenosti a uhlu zdroja zvuku v priestore.
6. Late reflections - ozvena vytvorena dalsim odrazom zvuku od priestoru. Bude mozne vypnut ako aj nastavit intenzitu toho efektu.
7. Boost pre jednotlive mikrofony. V podstate zmenu z linearneho ubytku na logaritmicky

Planovane dalsie funkcie:
1. Nastavnie vstpneho signalu: stereo(povodny vstup), mono(konverzia na mono), left(iba lavy kanal), right(pravy). Separatny lavy a pravy kanal je tu preto ak by chcel niekto umiestnit povodny stereo zvuk pomocu dvoch instancii QUO zvlast. Predstavte si ze si jedno svoje ucho orezete a polozite ho v prietore inde :lol: .
2. Distance delay - opozdenie zvuku na zaklade vzdielenosti
3. Vsetko to nastavit tak aby to spolupracovalo ako ma :lol: .

Snazim sa doladit bod 6. Late reflection. Rad by som ostal pri co najjednoduchsiom ovladani, ale zaroven umoznit urcitu variabilitu za pomocu jednoduchych vypinacov/prepinacov.

Plugin bude samozrejme FREE.

pan DJ

Re: QUO stage panner

Napsal: 12 led 2018 08:02 Příspěvek

Tak klobúk dole a držím palce.

pan DJ

Napsal: 12 led 2018 08:25 Příspěvek

Hmm - poprosím rozepsat rozdíl mezi "stereo panning" a "stereo balance". Dík.

P.

EDIT: Už jsem si něco početl. Hmmm - je to docela komplexní věc a asi by i záleželo na úhlu pohledu, jak chápat třeba (co jsme našel v jedné obsáhlé diskusi) "směrování stereo stopy na jednu stranu mixu". U MONO signálu to je jasné, tam odpovídá PANNING pojmu BALANCE. Ale jak to máš vyřešené u STEREO signálu? Teda jen tak pro mojí zvědavost 8)

pan DJ

Napsal: 12 led 2018 09:50 Příspěvek

Stereo balance je:
left = L(kanal) * pan
right = R(kanal) * (1 - pan)
Ake je pan nalavo teda je hodnota pan=0 pravy kanal je taktiez nula a zvuk obsiahnuty v tomto pravom kanale je "strateny".

Stereo pan:
LR = L(kanal) + R(kanal)
left = (LR * pan + L(kanal) * pan) * 0.5
right = (LR*(1 - pan) + R(kanal) * (1 - pan)) * 0.5

pan DJ

Napsal: 12 led 2018 10:04 Příspěvek

Jojo. U STEREO signálu se musí něco jako "plynule zmonovat" :-D Ale jen bych podotkl, že správný DAW má právě na výběr minimálně ze dvou typů práce "panneru" (balance vs panning), ale každopádně dobrý počinek.

P.

pan DJ

Napsal: 12 led 2018 10:23 Příspěvek

No ono to nie je algoritmus, ktory pouzivam v QUO. Je to len nieco co som napisal teraz narychlo na vysvetlenie. Moj panner sa totiz snazi brat do uvahy aj vzdialenost takze algo, ktore tam mam je o doooost zlozitejsie. Dal som v podstate len rychly nazorny priklad.

Stale neviem ako to cele dopadne. Snazim sa o nieco o bude pouzitelne a pocutelne nie len na sluchadlach ale takisto aj na stereo spikroch :lol: .

Takisto sa nesnazim o realnu akusticku simulaciu ale prisposobujem to podla potreby. Napriklad moje ITD nastavene je uplne nerealne, pretoze zivocich s takou velkou hlavou neexistuje :lol: Realne nastavenie ma vsak iba maly vpliv pocutelny viacmenej iba na sluchadach a to je dovod preco som to prestrelil. Nebude to ziadna nahrada za profesionalny 3d panner, ale vo free segmente toho vela nie je a ak je tak vsetko co som zatial pocul a vyskusal ma neako nepresvedcilo. Zaroven nechcem zatazovat/otravovat uzivatela s obrovskym moznostvom ovladacich prvkov (s ktorymi aj tak nebude vediet co ma robit). Chcem zachovat jednoduchost a pouzitelnost. Takze cely algoritmus a zavislost jednotlivych aspektov zvuku (prepojenie/zavislost) je na jednom ovladacom prvku a to je ten xy pad.

pan DJ

Napsal: 12 led 2018 10:34 Příspěvek

Já ti rozumím. A z popisu je jasně pochopitelné, že se snažíš i o simulaci vzdálenosti v předním směru - konečně proč ne. Rozhodně je fajn ten XY ovládací přístup, pro tenhle typ zaměření podle mě naprosto ideální. Tak držím palce!

P.

pan DJ

Napsal: 18 led 2018 20:29 Příspěvek

Takze prva verzia je hotova, kto chce moze vyskusat. Je to iba 32bit verzia, ktora vsak bezi bez problemov aj na 64 verzii FL studia vadaka integrovanemu FL wrapperu.

Pocas prace sa raz podarilo omylom prepisat skoro hotovu verziu testovacou verziou a tak som musel dost veci urobit znovu. Oproti povednemu planu sa niekolko veci zmenilo. Nieco vypadlo a naopak nieco aj pribudlo.

https://www.kvraudio.com/product/quo-by-vst-zone
Obrázek

Zpět na